Logo Szczaniec

News

News zdjęcie id 1642

KOWAL ZAWINIŁ - CYGANA POWIESILI

15.07.2021

W odniesieniu do informacji zamieszczonych na profilu społecznościowym przez Panią Annę Wróblewską - sołtysa Myszęcina, oświadczam co następuje:

- Pierwszą informację o środkach finansowych na promocję szczepień otrzymałem na wideokonferencji Wojewody Lubuskiego z samorządowcami w dniu 8 czerwca.

- Następnego dnia poleciłem Pani Marcie Obst, Dyrektorowi Centrum Usług Społecznych, a jednocześnie Gminnemu Koordynatorowi ds. szczepień zapoznanie się z zasadami pozyskania tych środków przez Gminę.

- W dniu 10 czerwca wpłynęło od Wojewody Lubuskiego oficjalne pismo w sprawie środków na promocję szczepień.

- 15 czerwca spotkałem się z sołtysami Gminy Szczaniec, na którym omawiany był również  temat szczepień.

- W międzyczasie pojawiały się informacje  precyzujące zasady występowania o środki na promocję.

Po dokładniejszej analizie ze Skarbnikiem Gminy podjąłem decyzję, że o środki na promocję szczepień na terenie Gminy Szczaniec wystąpi Centrum Usług Społecznych.

Ustaliłem również z Dyrektorem Centrum Kultury i Biblioteki oraz z sołtysami Myszęcina i Smardzewa, że eventy poświęcone promocji szczepień wraz z możliwością zaszczepienia się przez mieszkańców w mobilnym punkcie szczepień odbędą się w trzech miejscowościach (w Szczańcu, Myszęcinie oraz Smardzewie).

- 23 czerwca CUS w Szczańcu wystąpił do Wojewody o przyznanie kwoty 10 tys. zł na promocję szczepień. Kwota ta została zaplanowana do wydatkowania na materiały promocyjne oraz organizację eventów w trzech miejscowościach.

- W tym czasie ustalone zostały terminy tych eventów. Uzgodniono również, że sołtysowie którzy wyszli z inicjatywą organizowania tych działań na terenie swoich wsi, zajmą się stroną organizacyjną.

Nad prawidłowością wydatkowania tych środków miało czuwać CUS jako dysponent. Dyrektor CKiB miał zorganizować event w Szczańcu oraz współpracować z sołectwami i pomagać im w sprawach organizacyjnych na ich terenie.

- Organizację pikniku w Myszęcinie przyjęła na siebie pani Sołtys Anna Wróblewska. Kilka dni przed terminem pikniku pani Sołtys ustaliła z Dyrektorem CKiB, że złoży zapotrzebowanie na sprzęt oraz pozostałe wyposażenie niezbędne do organizacji pikniku. CKiB również miało wydrukować plakaty promujące piknik w Myszęcinie.

- 5 lipca pracownicy referatu komunalnego Urzędu Gminy, na prośbę pani Sołtys wykosili trawę na terenie, na którym miał się odbyć piknik.

- Jako Wójt nie angażuję się bezpośrednio w organizację imprez na terenie Gminy. Ograniczam się do wyznaczenia osób odpowiedzialnych za realizację tych zadań w różnych obszarach.

W miarę posiadanych możliwości i wolnego czasu nadzoruję jedynie przygotowania oraz przebieg tych wydarzeń.

- W dniu 8 lipca ( dwa dni przed imprezą) około godz. 10:00 udałem się do Myszęcina aby ocenić stan przygotowań do pikniku promującego szczepienia. Na miejscu nie stwierdziłem żadnych działań podjętych przez sołectwo w celu przygotowania obiektu do imprezy. Na terenie boiska zastałem spłowiałe na słońcu siano z trawy skoszonej kilka dni wcześniej przez naszych pracowników. W stojącej pod wiatą grze stołowej piłkarzyki zalegały śmieci i łupiny od słonecznika. Zakupiona kilka lat wcześniej, ze środków funduszu sołeckiego fontanna, pozbawiona wody robiła przygnębiające wrażenie. Skontaktowałem się również z Panią Dyrektor CKiB aby dowiedzieć się więcej na temat realizacji wcześniejszych ustaleń z panią Sołtys. Okazało się, że CKiB nadal oczekuje na określenie przez panią Sołtys potrzeb związanych z organizacją Pikniku. Również do chwili naszej rozmowy nie otrzymała treści plakatu, który miała wydrukować nt. Pikniku w Myszęcinie  

W związku z powyższym skontaktowałem się z panią Sołtys i umówiłem na spotkanie w tym samym dniu o godz. 18:00 , celem uzyskania wyjaśnień, dlaczego sołectwo dwa dni przed planowaną imprezą nie podjęło żadnych zadań w tym kierunku.

- Kiedy na popołudniowym spotkaniu przekazałem pani Sołtys swoje uwagi oraz obawy związane z brakiem jakichkolwiek działań przygotowujących do planowanej imprezy, usłyszałem: „ – Czy Myszęcin kiedyś nie był przygotowany?!”. Na moje zapytanie, otrzymałem również informację, że zapotrzebowanie na potrzebny sprzęt trafiło w ciągu dnia do CKiB, natomiast plakaty pani Sołtys zamówiła w firmie zewnętrznej.

- W czwartek, pracownicy Urzędu Gminy, wykosili trawę przy drodze wjazdowej do Myszęcina, a w piątek dostarczyli wyposażenie zamówione przez sołtysa Myszęcina u Dyrektora CKiB tj. :

lodówka

3 przedłużacze

17 kijków do robienia baniek mydlanych

2 szt. spodni animacyjnych

2 szt. worków animacyjnych

światło robocze

stolik ze zbiornikiem na wodę

banery

gminny namiot dla punktu szczepień

windery 2 szt.

Biorąc pod uwagę, że organizacja Pikniku zostala sfinansowana ze środków pozyskanych przez Gminę, że pracownicy UG wykosili wskazane przez sołtysa tereny, że Dyrektor CKiB uzgodnił z mobilnym punktem szczepień terminy eventów oraz zawarł umowę z medykiem nadzorującym szczepienie, że nasi pracownicy dowieźli oraz odebrali wyposażenie niezbędne do organizacji Pikniku a także fakt, że w przeddzień imprezy wysłano z UG sms-owe zaproszenie na Piknik z informacją o możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19 twierdzenie , że  „ Gmina nie dołożyła żadnych starań w przygotowaniu tego przedsięwzięcia” – jest zwyczajnym kłamstwem. 

W trakcie spotkania, które trwało ok godziny, ani razu nie podniosłem głosu, ani nie doszło do kłótni. Wręcz przeciwnie, po wzajemnych wyjaśnieniach,  rozstaliśmy się w przyjaznej atmosferze, a jednym z ostatnich tematów był ewentualny remont wnętrza Sali wiejskiej.

Nie mam pojęcia w jaki sposób poniżyłem panią Sołtys na tym spotkaniu ( cyt.: „- … w czwartek przed Piknikiem probował mnie poniżać itp.” – pisownia oryginalna), a szczególnie intryguje mnie co się kryje pod tajemniczym skrótem „itp.”

- Kwestia „braku prądu na boisku” - biorąc pod uwagę zacytowaną wcześniej, butną odpowiedź pani Sołtys w kwestii przygotowań - informowanie mnie jako Wójta Gminy Szczaniec za pomocą wysłanego ( na mój prywatny numer, o godz. 21:43 ) sms-a, o treści: „- Witam Panie Wojcie czy prad na Boisku był oplacony” (pisownia oryginalna) – jest nie do zaakceptowania, chociażby w kontekście wydatkowania kilka miesięcy wcześniej kwoty 1.230,00 zł na wykonanie nowego przyłącza energetycznego dla boiska.

Takie pytanie, w zestawieniu z omówionymi wcześniej okolicznościami, trudno potraktować inaczej, niż jako niestosowny żart. Zresztą, jak się również okazało, w przyłączu przy boisku cały czas „był prąd”. Wystarczyło umiejętnie z niego korzystać i obyłoby się bez interwencji elektryka.

Również zlecanie podmiotom zewnętrznym jakichkolwiek prac bez uzgodnienia z kierownikiem referatu komunalnego lub wójtem jest niedopuszczalne, gdyż nie mieści się w procedurach stosowanych w Urzędzie Gminy. Kierownik referatu komunalnego, po rozpoznaniu sytuacji na miejscu, jest jedyną osobą uprawnioną do zatrudniania firm zewnętrznych. W przypadku bardziej kosztownych zleceń Kierownik uzgadnia zlecenie z Wójtem. Wójt w wyjątkowych przypadkach przyjmuje zgłoszenia takich potrzeb, ale i tak przekierowuje je do Kierownika.

 

- Jeżeli chodzi o zaangażowanie UG Szczaniec oraz moje, w sprawy związane z ochroną zdrowia mieszkańców w trakcie pandemii Covid-19, to nie mam sobie nic do zarzucenia. Od początku zagrożenie epidemią koronawirusa traktuję bardzo poważnie, a świadczą o tym działania podjęte w ciągu ostatniego roku. Również w temacie promocji szczepień nie odbiegamy od innych gmin, a może nawet pozytywnie się na ich tle wyróżniamy. Świadczą o tym chociażby wpisy, informacje i działania promocyjne zamieszczane zarówno na stronie oraz fanpagu Gminy Szczaniec jak również na moim prywatnym profilu, a także powiadomienia rozsyłane do mieszkańców w systemie sms-owym.

W dniu 5 lipca otrzymałem podziękowania od pana Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka za zaangażowanie na rzecz realizacji Narodowego Programu Szczepień (w zał.), co potwierdza, wbrew opinii pani A. Wróblewskiej, że zaangażowanie Gminy w działaniach ochrony zdrowia mieszkańców jest doceniane nawet przez władze wojewódzkie.

 

Wójt Gminy Szczaniec - Krzysztof Neryng

Wójt gminy zaprasza

KRZYSZTOF NERYNG

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.