Logo Szczaniec

Burzymy mur pomiędzy zdrowymi i niepełnosprawnymi dziećmi- Dzień Świadomości Autyzmu w Szkole Podstawowej im. Emilii Sczanieckiej w Szczańcu

Jaką wiedzę mamy na temat  autyzmu?  Co to jest autyzm? Dlaczego o tym mówimy? GKRPA w Szczańcu uznała za zasadne  wspierać  działania, które tę wiedze przybliżą zwłaszcza młodzieży. W  naszej  gminie są dzieci autystyczne i wiedza na ten temat  pozwoli nam lepiej  ich  zrozumieć  a także  zaakceptować inność drugiego człowieka.  W Polsce dzieci z autyzmem rodzi się coraz więcej. Do niedawna  na 100 urodzeń 1  było z autyzmem. Obecnie na 65 - 1  dziecko jest  autystyczne.  Dzięki współpracy Anny Surowieckiej  prezesa Klubu  Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych w Międzyrzeczu i Krystyny  Piątek – pedagoga Szkoły Podstawowej  w Szczańcu problem autyzmu nie jest  już białą plamą. Uczniowie klas gimnazjalnych i  klasa VII  uczestniczyli w zajęciach prowadzonych  przez obydwie  panie po to, aby tę białą plamę zapełnić  wiedzą oraz  świadomością, że  wokół nas  są ludzie inni i potrzebujący naszego wsparci oraz akceptacji. Dnia 30 kwietnia 2018r   Szkoła  Podstawowa im. Emilii Sczanieckiej obchodziła  „Dzień Świadomości Autyzmu”. Placówka  była  udekorowana  niebieskimi elementami a każdy  uczeń i nauczyciel na znak solidarności  z  autystykami  mieli  przyklejone  niebieskie  serduszka na swoich ubraniach. Dzieci i młodzież mogli  obejrzeć wystawę prac plastycznych   pod hasłem „Świat oczami autyzmu”.   Na znak przełamania  niewidzialnego muru pomiędzy  dziećmi zdrowymi a niepełnosprawnymi  uczniowie  zburzyli  zbudowany przez siebie  symboliczny, niebieski mur oraz zerwali  łańcuchy  nieakceptacji inności  drugiego człowieka.  Szczanieccy uczniowie   wiedzą jak  pomagać  dzieciom z autyzmem, wiedzą jak na nich reagować. Wiedzą też, że  bardzo potrzebują  przyjaciół i mimo, że czasami  zachowują się   dziwnie  to warto obdarzyć ich tym uczuciem.

Autyzm może występować u dzieci i u dorosłych, jest to choroba nieuleczalna, na którą zapada się w dzieciństwie, przeważnie w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Wczesne objawy autyzmu to  brak reakcji na dźwięki i brak gaworzenia. Dziecko z autyzmem nie lubi kontaktu fizycznego, nie umie też rozpoznawać emocji i mowy ciała innych osób, przeważnie nie zwraca uwagi na to, co się mówi do niego lub w jego towarzystwie. Dziecko autystyczne: niechętnie uczestniczy w grupowych aktywnościach, nie nawiązuje przyjaźni, nie umie podtrzymywać rozmowy, ma ubogą mimikę i gestykulację, nie potrafi rozpoznawać mowy ciała ani mimiki twarzy innych osób, nie rozpoznaje ironii, sarkazmu, nie rozumie metafor.

Działania te były m.in.  integralną częścią realizowanej w szkole Kampanii ZTU

Spotkanie  koordynowała  Krystyna Piątek pedagog szkolny.

 

Wójt gminy zaprasza

KRZYSZTOF NERYNG

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.